Montessori u nás ve škole

Montessori třídy vznikaly vedle běžných tříd (s programem Tvůrčí škola) na naší škole postupně od roku 2003. Nejdříve jako homogenní třídy prvního stupně, od roku 2016 měli žáci možnost pokračovat i na stupni druhém, koncipovaném jako běžná třída s  dílčími prvky Montessori pedagogiky.

V roce 2017 se začalo s přeměnou na třídy heterogenní a začala vznikat trojročí. Část tříd byla organizována v trojročí, část homogenně. V troročí dDěti pracují ve věkově smíšených třídách (tři ročníky po sobě následující), a mají tak možnost zažít si v kolektivu různé role od nejmladšího po nejstaršího, vysvětlit si vzájemně učivo, znovu si jej zopakovat s mladšími. Nyní uzavíráme paralení způsob organizace tříd, dobíhá nám poslední homogenní třída. Od roku 2024/25 budou všichni žáci navštěvovat třídy heterogenní, tedy trojročí.

Ve školním roce 2020/21 jsme v pilotním programu zahájili rozšíření Montessori pedagogiky i na druhý stupeň, kdy šesté ročníky byly přiřazeny do druhého trojročí a 7. – 9. ročník vytvořil 3. Trojročí. Tým třetího trojročí postupně vyvinul vlastní systém organizace výuky a hodnocení vycházející z nejnovějších poznatků o učení. I na druhém stupni se opíráme o principy Montessori.

V současné době tak naše škola nabízí ucelené vzdělání od 1. do 9. třídy v Montessori prostředí. Od 1. třídy mají děti i anglický jazyk. Kromě běžných hodin angličtiny probíhá i výuka formou CLIL (bilingvní prostředí v určitých hodinách, anglické dny, práce na projektech).

Jsme státní škola a provoz je finančně zajištěn rozpočtem zřizovatele. Rodiče dětí tříd Montessori přispívají prostřednictvím spolku Montessori Dlouhý lán z.s. na pomůcky, pracovní materiály, platy odborníků a další vzdělávání učitelů. Rodiče jsou jeho členy od 1. do 9. třídy docházky dítěte.

Poplatek do spolku Montessori činí 15 tisíc Kč za každý školní rok.

ZŠ  a MŠ Praha 6 Na Dlouhém lánu 43
ZŠ a MŠ Praha 6